|

Heath pitcher Jake Thompson named Player of Year by Texas sportswriters

BRYAN – Rockwall-Heath’s All-American pitcher/hitter Jake Thompson was selected as the Player of the Year on the 58th Annual Texas Sports Writers Association Class 4A All-State Baseball Team for leading the Hawks to win the 2012 Class 4A State Championship.

Heath coach Greg Harvey was selected as Coach of the Year.

The senior right-hander was 12-1 with a 0.73 ERA, with 165 strikeouts in 89.2 innings. Thompson also hit .448 with nine home runs and 40 RBI, playing third base when he was not pitching. He was drafted in the second round by Detroit and signed with the Tigers in June.

Also named to the first team were Rockwall catcher Steve Bean, who was drafted in the first round and signed with the St. Louis Cardinals, and shortstop Spencer Edwards, who was drafted in the first round and signed with the Tampa Bay Rays.

Heath catcher Jovan Hernandez and shortstop Bret Boswell were named to the second team.

FIRST TEAM

Pitchers – Jake Thompson, Rockwall-Heath, sr.; Wyatt Mathisen, Calallen, sr.; and Phillip Orr, Lake Travis, sr.

Catcher – Steve Bean, Rockwall, sr.

First baseman – Jace Reese, Forney, sr.

Second baseman – Greg Rod, El Campo, sr.

Shortstop – Spencer Edwards, Rockwall, sr.

Third baseman – Hunter Melton, Corsicana, sr.

Outfielders – Tyler Neslony, Calallen, sr.; Blake Brom, Wichita Falls Rider, sr.; and Dylan Ebbs, Santa Fe, jr.

Utility – P/3B Willie Schwanke, Frisco Wakeland, sr.

Designated hitter – Jonathan Groff, Medina Valley, soph.

Player of the Year – Jake Thompson, Rockwall-Heath, sr.

Coach of the Year – Greg Harvey, Rockwall Heath

SECOND TEAM

Pitchers – Joseph Gonzales, SA Brackenridge, sr.; Chris Gittens, Sherman, sr.; and Armando Arevalo, Calallen, sr.

Catcher – Jovan Hernandez, Rockwall-Heath, sr.

First baseman – Aaron Clemons, Whitehouse, jr.

Second baseman – Jorge Marroguin, Rio Grande City, soph.

Shortstop – Brett Boswell, Rockwall-Heath, jr.

Third baseman – Ronnie Gideon, Hallsville, jr.

Outfielders – Jayce Nelson, Port Neches-Groves, sr.; J.T. Gorski, Montgomery, jr.; and Hunter Jarmon, Waco Midway, jr.

Utility – P/SS Miles Manning, Victoria West, sr.

Designated hitter – Camden Green, El Campo, sr.

THIRD TEAM

Pitchers – Kenny Saenz, CC Moody, soph.; Ryan Massetta, Randall, jr.; and Patrick Herbelin, Waco Midway, sr.

Catcher – (tie) Tanner Hill, New Braunfels Canyon, sr. and Abraham Martinez, Dallas Spruce, sr.

First baseman – Baker Mayfield, Lake Travis, jr.

Second baseman – (tie) Garrett Webb, Brenham, sr. and Michael Nuon, Whitehouse, jr.

Shortstop – (tie) Austin Schotts, Frisco Centennial, sr.; Dodrick Ranson, Dallas Spruce, sr.; and Kramer Robertson, Waco Midway, jr.

Third baseman – Alex Olvera, Rio Grande City, sr.

Outfielders – Trey Thormahlen, Victoria East, jr.; Blake Kopetsky, Rudder, sr.; and (tie) Jacob Walker, Hallsville, fr. And Preston Dorsey, Calallen, jr.

Utility – P/1B Ty Boland, Montgomery, jr.

Designated hitter – Jesse Valdez, Brazosport, sr.

Tags:

Leave a Reply